Neverjetna zgodba: v ladijskem kontejnerju je živel biser

 

Pred leti je v center za reševanje konjev v britanskem Norfolku prispel strašno zanemarjen konjič. Njegova kopita že kar precej časa niso videla kovača, na njem so bile plasti umazanije in kar gomazel je od uši in črvov. Živel je kar v improviziranem hlevu v ladijskem zabojniku.

 

 

Ko se se Spikea lotili strokovnjaki, so se skozi mesece rehabilitacije z njega začele luščiti plasti umazanije, z njegove duše pa je začel odpadati oklep zanemarjanja. Ko ga je posvojila sedanja lastnica Patricija, je odpadla še zadnja plast svinjarije in izkazalo se je, da se pod blatno dlako skriva pravi lepotec.

 

Pa Spike ni bil lep samo na navzven. Po rednih treningih, ustrezni negi in pozornosti je Spike začel tudi neverjetno preobrazbo, ki ga je iz umazanega ladijskega kontejnerja ponesla med dresurne prvake. Postopoma je postajal zdrav, srečen in celo zelo učljiv in nadarjen konj.

 

V ladijskem kontejnerju se je skrival neverjeten talent

Kot pravi Patricija, je Spike »zelo zabaven in prijazen, s čudovitim temperamentom in dobro osebnostjo. Njegovo gibanje je neverjetno, ima čudovitega in duha in nastop. Že kmalu po prihodu je začel kazati neverjetno nadarjenost za dresuro.

 

Celo tako veliko, da so ga nekateri razglasili za mini Valegra (op. avt.: Valegro je eden izmed najboljših dresurnih konj na svetu. Ravno pred nekaj meseci je končal svojo izjemno uspešno dresurno kariero). Trenutno kaže, da je Spike prava dresurna diva na začetku svoje kariere, saj je pred kratkim z odličnim rezultatom zmagal na svojem prvem dresurnem tekmovanju.

 

V Združenih državah Amerike je sicer približno 450 neprofitnih organizacij, ki rešujejo zanemarjene konje. Vsako leto rešijo od 6.000 do 10.000  starih, bolnih ali »problematičnih« konj, ki po številnih menjavah lastnikov ponavadi zanemarjeni in zavrženi končajo na kakšnem dvorišču.

 

Pa se konjem grozote ne dogajajo le v Ameriki in v Veliki Britaniji, ampak tudi precej bliže nam. Tudi v Sloveniji je znanih več primerov zanemarjanja in zlorabljanja konjev. Leta 2013 so pri znanem slovenskem jahaču našli več sestradanih konjev, v Škocjanskem zatoku pa je nekdo z ostrim predmetom hudo poškodoval dve kobili. Društvo za zaščito konj je zaenkrat edino društvo pri nas, ki se pri nas ukvarja s konji z žalostno preteklostjo.

 

Vendar pa nam ravno neverjetne zgodbe, kot je Spikova, dajejo iskrico upanja, da usoda  vseh zapuščenih konj ni povsem zapečatena in da se bo morda z leti le kaj spremenilo.

 

Spike namreč ni le izredno nadarjen konj, ki je lahko kot biser zasijal šele, ko so začeli z njim primerno ravnati. Spike je namreč prvovrsten ambasador vseh zanemarjenih konj, saj nam daje vedeti, da se lahko med umazanijo in na blatnih dvoriščih skrivajo pravi biser.

 

Le priložnost jim moramo dati.

 

Viri:
Horse and hound
Digitalna knjižnica

 

 

Pridruži se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

5 + 18 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.