konj

Se znamo Slovenci zabavati samo še ob gledanju zlorabe živali?

 

V Sloveniji je v zadnjem času, na raznih vaških prireditvah, za popestritev veselic in raznih prireditev, postala vse bolj popularna uporaba živali. Zaščitniki pravic živali temu močno nasprotujemo, saj se ponavadi iz preprostih zadev kasneje razvijajo vse hujše, kar sčasoma privede do vse hujših zlorab, preobremenitev, mučenja in trpinčenja živali.

 

 

Letošnje leto je nekako še posebej popularno, da se na vsaki prireditvi mora nekaj dogajati z živalmi, pa naj bodo to tekme ali pa srečelovi, tombole.

 

je mučenje ni mučenje16. julija 2017 je zavrelo ob objavljenih fotografijah in videu s piknika ob Krki, v kraju Zameško, kjer so med drugim na prireditvi  sodelovale tudi živali – konji. Organizator je živali uporabil z namenom popestritve prireditve tako, da so jahači z njimi plavali po Krki, za rep pa se ga je držal osebek, ki ga je konj vlekel za sabo.

 

VIDEO s piknika ob Krki si lahko ogledate TUKAJ

 

To štejemo kot zlorabo in preobremenitev živali, pravzaprav je na meji mučenja, saj lahko živali z vlečenjem za rep poškodujemo vretenca in hrbtenico, prav tako pa sem šteje tudi siljenje živali h galopiranju v visoki vodi. Organizator tudi ni pomislil, da lahko zaradi narave živali pride do poškodb osebe, ki je konja držala za rep. Konj je naravno plašna žival in vsakdo ve, da njegova brca lahko pomeni hude poškodbe ali celo smrt.

 

Ko smo 19.7.2017 na portalu  e-uprave preverjali ali je bila prireditev Piknik ob Krki prijavljena, smo ugotovili, da sploh ni bila, kar pomeni, da zanjo niso bila izdana ustrezna dovoljenja, še manj je bilo izdano dovoljenje veterinarske inšpekcije za sodelovanje živali na prireditvi.

 

UE Novo Mesto je z dokumentom številka: 091-1/2017-20, dne 17.2.2017, objavila tudi Obvestilo organizatorjem prireditev na območju Upravne enote Novo Mesto, kjer so med drugim zapisali tudi, da je dovoljenje potrebno pridobiti tudi za  javna zbiranja, za katera veljajo posebni predpisi, v kolikor jih ti predpisi urejajo drugače (npr. za prireditve, v katerih sodelujejo živali; za prireditve ob, v in na vodi, v jamah…).

 

Zakon o veterinarskih merilih in skladnosti ZVMS v 7. členu temeljnih določb (veterinarski nadzor in registracija) pravi, da so med ostalimi naštetimi pod veterinarskim nadzorom tudi živali na razstavah, športnih tekmovanjih in drugih javnih mestih, kjer se namensko zbirajo živali.  Prav tako ZVMS v poglavju Drugi pogoji, v 39. členu (soglasja za zbiranja in prodajo) pravi, da pristojni upravni organ izda dovoljenje za razstavo, ocenjevanje ali tekmovanje živali, za razne prireditve potujočih živali (npr. cirkusi in potujoči živalski vrtovi), druga organizirana zbiranja živali in za organizirano prodajo živali zunaj poslovnih prostorov na podlagi predhodnega soglasja Uprave.

 

V 81. členu (ukrepi in nadzor), točka 8 pa še, da Uprava v javnem interesu zagotavlja tudi nadzor izvajanja zaščite živali. 15. člen  Zakona o zaščiti živali (ZZZiv), pa takšno dejanje šteje kot preobremenjevanje živali, kar je prepovedano,  43. člen istega zakona paprepoveduje tudi uporabo živali na javnem zbiranju ali snemanju zaradi zaščite dobrobiti živali.

 

Glavni dobitek na srečelovu je konj?

Ponovno so se vnele hude debate, ko je konjenica Virštanj-Obsotelje 24. julija 2017 objavila, da bo 29.7.2017 njihova prireditev ”Konjske dirke Imeno” na katerem bo na srečelovu glavni dobitek konj. Za takšno dejanje naj bi organizator pridobil celo vsa potrebna dovoljenja, tudi s strani veterinarske inšpekcije, kar je s strani zaščite živali nesprejemljivo, saj Pravilnik o zaščiti hišnih živali v 8. členu (prodaja in podarjanje hišnih živali) določa, da je hišne živali dovoljeno prodajati izven poslovnih prostorov le po predhodnem soglasju Veterinarske uprave Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: VURS) v skladu z zakonom, ki ureja veterinarska merila skladnosti in da hišnih živali ni dovoljeno dajati kot nagrade v nagradnih igrah, na tekmovanjih ali drugih prireditvah.

 

Za konec pa še Mušje dirke

Kot da že dve prireditvi, ki sta kršili cel kup členov zakona in pravilnika o zaščiti živali, pa zakon o upravnem postopku, zakon o veterinarskih merilih in skladnostih in verjetno bi našli še kaj, nista bili dovolj, je ŠKTD iz Kanala ob Soči 6.8.2017 organiziral tako imenovane ”Mušje dirke”  – dirke z oslički, kjer so vsaj 2x težji dedci viseli na osličkih in jih preganjali po progi.

 

Že samo to lahko po zakonu štejemo za preobremenitev živali.  Za nekatere smešno tekmovanje, dejansko pa zloraba in mučenje živali.  Iz video posnetkov oddaje Svet, objavljenega na FB, pri 2:13 minuti, pa tudi iz nekaterih fotografij, je razvidno, da je bil tudi tu kršen ZZZiv 15. člen, ki med drugim pravi ,da je prepovedano ravnanje tudi  natezanje ali zvijanje delov telesa živali.

 

VIDEO: Mušje dirke

Mušje dirke: kar 16 prijav je včeraj dobila veterinarska uprava. Gre pri sicer tradicionalni prireditvi res za mučenje osličkov?

Objavil/a Svet dne 7. avgust 2017

 

Na posnetku pa je pri 2:13 minuti in tudi iz nekaterih fotografij razvidno, da so  tekmovalci zvijali repe živalim.

 

Pravilnik o zaščiti hišnih živali, v 13. in 14. členu predpisuje še marsikaj glede prireditev, predstav in snemanj. V tem trenutku vem, da se bo marsikdo obregnil v to, da se v veliko primerih sklicujem na Zakon in pravilnik o zaščiti hišnih živali in da kopitarji, konji, poniji in osli, ne spadajo sem.

 

V odločbi št. 0617-13/2015/4 z dne 20.5.2015 nam je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano podalo uradno obrazložitev, v kateri je zapisano,  da kopitarjev ni mogoče šteti kot rejne živali po določbi 21. točke 5. člena ZZZiv, ki določa, da so rejne živali tudi kopitarji (torej konji, poniji, osli), ki se ne vzrejajo ali redijo za proizvodnjo hrane, volne, kož, krzna ali za druge gospodarske namene, saj te živali niso namenjene za gospodarsko izkoriščanje ampak zgolj ljubiteljsko, zato zanje velja tako ZZZiv kot pravilnik o zaščiti hišnih živali.

 

Smo v Sloveniji stopili dvesto let nazaj?

Kaj se torej dogaja v tej naši Sloveniji? Smo res stopili 100,200,1000 let nazaj? Je res potrebno, da za svojo  zabavo zlorabljamo živali in jim jemljemo dostojanstvo? Se res ne znamo več zabavati drugače, kot s smehom ob gledanju poniževanja, mučenja, trpinčenja in zlorabljanja živali?

 

Kje je tu veterinarska inšpekcija? Zakaj imamo zakone in pravilnike, če jih niti uradne inštitucije ne spoštujejo? Veterinarski inšpektor naj bi bil tisti prvi človek, ki  skrbi za to, da so živali in njihove pravice zaščitene, ne pa da jim jih jemlje. Da jim jemlje njihovo dostojanstvo in dovoljuje njihovo poniževanje. Čeprav pravimo, da so zakoni nenatančni, da so možne takšne in drugačne razlage, temu ni tako. Niso popolni, marsikaj še manjka, je pa v njih veliko stvari, ki živali ščitijo. Ampak včasih se mi zdi, da jih niti uradne osebe ne poznajo ali si jih ne znajo tolmačiti.

 

V Društvu za zaščito konj smo in še bomo pisali prijave zoper vsako in kakršnokoli trpinčenje in izkoriščanje živali. Tudi za tisto žival, ki bo nagrada na srečelovu, pa za tisto, ki bo zanemarjena stala v hlevu. Živali so živa bitja. Tudi one čutijo bolečino in ponižanje. Čutijo, ko jim odvzamemo njihovo dostojanstvo. In na svetu ni hujšega, kot nekoga narediti in imeti za svojega sužnja.

 

Se torej v Sloveniji vračamo v dobo suženjstva? Smo res tako otopeli, da potrebujemo samo kruha in iger, kot v dobi  starega Rima ali pa se v dobi napredka in tehnologije ne znamo več zabavati brez, da bi moral zato nekdo trpeti, biti zlorabljen  in trpinčen?

 

Natalija Nedeljko, predsednica Društva za zaščito konj Velenje

 

One thought on “Se znamo Slovenci zabavati samo še ob gledanju zlorabe živali?

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

1 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.